KS. PROBOSZCZ  

     Chciałbym krótko przedstawić historię mojego życia i powołania.

     Urodziłem się 15 maja 1967 roku w Dobrym Mieście w rodzinie Mieczysława i Moniki z d. Dobrenko. Wcześniej urodziły się siostry: Krystyna /1952/, Elżbieta-Grażyna /1955/ i Cecylia /1958/. Zostałem ochrzczony w czerwcu 1967  w kościele Najśw. Zbawicielai Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Mieszkaliśmy w trudnych warunkach, dopiero w grudniu 1970 r. przeprowadziliśmy się do nowego domu, który pobudował mój ojciec (z zawodu murarz).

           

                              

          

  Szkołę Podstawową nr. 2 i Technikum Mechaniczne ukończyłem w Dobrym Mieście. Od jesieni 1980 r., w klasie VII, zostałem ministrantem,  a potem lektorem służąc w dobromiejskiej bazylice.

      

  W maju 1988 r. zdałem maturę i idąc za głosem powołania zgłosiłem się na I rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie. Studia filozoficzno- teologiczne połączone z formacją duchową odbyłem w latach 1988 - 1994.

          

  Wielkim wydarzeniem w moim życiu seminaryjnym była pielgrzymka papieża Jana Pawła II w czerwcu 1991 r., poświęcenie nowego gmachu Seminarium i Msza św. sprawowana przy stadionie "Stomilu" w Olsztynie.

    

     W trakcie studiów odbywałem praktyki katechetyczne w Bartoszycach (Par. św. Alberta) i Olsztynie (Par. św. Józefa).  Ostatnią praktykę duszpasterską odbyłem w Wielkim Poście 1994 r. w Parafii św. Alberta w Szczytnie. 4 czerwca 1993 r. przyjąłem święcenia diakonatu z rąk J.E. Bpa prof. Juliana Wojtkowskiego w kaplicy Seminarium. Studia uwieńczyłem obroną pracy magisterskiej z teologii ekumenicznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego /"Życie liturgiczne kościoła ewangelicko-augsburskiego w Księstwie Pruskim w świetle dokumentu <Ustawa albo Porząd kościelny, Królewiec 1615.>"

      Natomiast święceń kapłańskich - prezbiteratu udzielił mi J. E. Abp dr Edmund Piszcz w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Prymicyjną Mszę św. sprawowałem 12 czerwca 1994 r. w bazylice Najśw. Zbawiciela i Wszystkich Świętych w rodzinnym Dobrym Mieście.

            

   Od 1 lipca 1994 r. do 30 czerwca 1995 r. byłem wikariuszem Parafii św. Jana Chrzciela w Biskupcu k/ReszlaTam też byłem katechetą w Szkole Podstawowej nr 3, a w Parafii opiekowałem się ministrantami.

     Kolejne 5 lat (1 lipca 1995 r. - 30 czerwca 2000 r.) pełniłem funkcję wikariusza Parafii św. Wojciecha w Mrągowie. Jako katecheta uczyłem w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Mrągowie oraz przez rok w Szkole  Podstawowej nr 1. W pracy parafialnej sprawowałem opiekę nad Wspólnotą Bożego Miłosierdzia, wspólnotą Odnowy w Duchu św. "Zwiastowanie", Oazą Dzieci Bożych i byłem duszpasterzem dzieci.

    Przez ostatnie pół roku podjąłem się w tworzenia (z sali b. szkoły) kaplicy filialnej św. Faustyny w Polskiej Wsi k/ Mrągowa.

    Tak w czasie studiów jak i w okresie kapłaństwa starałem się uczestniczyć czynnie w życiu kościoła, dlatego uczestniczyłem w spotkaniach organizowanych przez wspólnotę z Taize (Monachium, Warszawa i Barcelona) i ŚwiatowychDniach Młodzieży w Paryżu, pielgrzymowałem także do Rzymu, Medjugorje i Ziemi Świętej oraz Fatimy.

            

    W połowie czerwca 2000 r. otrzymałem propozycję tworzenia nowej parafii i budowy kościoła w Kajkowie. Po wahaniach i przemyśleniu tej propozycji z wielkimi obawami, ale pełny ufności w Bożą Opatrzność i będąc posłuszny woli ks. Arcybiskupa, odpowiedziałem pozytywnie. Na moją prośbę nowa Parafia otrzymała jako patronkę św. Monikę z Tagasty.

     1 lipca 2000 r. powstała Parafia św. Moniki w Kajkowie, a ja stałem się jej pierwszym proboszczem. W lutym 2001 r. ukończyłem dwuletnie studia pomagisterskie uzyskując tytuł licencjata rzymskiego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Tworzyłem razem z wiernymi Parafię i cieszyłem się z coraz piękniejszej świątyni (konsekrowana w 2010 r.). Od jesieni 2008 roku podjąłem studia doktoranckie na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. 24 sierpnia 2016 Abp Wojciech Ziemba mianował mnie wicedziekanem Dekanatu Ostróda I - wschód. W Wielki Czwartek 29 marca 2018 r. podczas Mszy Krzyżma Św. w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie Abp Józef Górzyński Metropolita Warmiński mianował mnie kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście.

            

      30 czerwca 2024 r. zokończyłem swoją posługę w Parafii św. Moniki w Kajkowie i zostałem proboszczem Parafii św. Jana Chrzciciela w Gierzwałdzie.

 

 

 

          KS. PROBOSZCZ

      od 1 lipca 1991 do 30 czerwca 2024

              KS. KANONIK

      MGR JAN ZALEWSKI

Urodził się 27 stycznia 1962 roku w Łukcie. Ukończył Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących w Braniewie. Maturę zdał w 1982 roku.

 W latach 1982-88 odbył studia filozoficzno-teologiczne w WSD Hosianum w Olsztynie. Magisterium uzyskał na Papieskiej Akademii Teologicznej.

 Święcenie kapłańskie przyjął z rąk bpa Edmunda Piszcza. w roku 1988.

 Wikariusz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie w latach 1988-1991. Od 1991 roku proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Gierzwałdzie.

  Kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście.

  Abp Józef Górzyński mianował go z dniem 1 lipca 2024 proboszczem parafii św. Moniki w Kajkowie.

 

**********