Pielgrzymka do Sanktuarium
Najśw. Sakramentu i Męki Pańskiej
w Głotowie

    W sobotę 5 października 2024 ok. godz. 9.45 grupa Parafianek z ks. Proboszczem wyruszyła dwoma samochodami do Sanktuarium w Głotowie k/Dobrego Miasta.

     Już w średniowieczu - w I połowie XIV wieku istniał w tym miejscu kościół, który został spalony podczas napadu pogańskich Litwinów i Prusów. W cudowny sposób, podczas orki wołami, odnaleziono tu zakopaną w ziemi Przenajświętszą Hostię, którą ukryto w ziemi przed tym najazdem. Miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. W 1726 r. wzniesiono większą, barokową świątynię istniejącą po dzień dzisiejszy. 

      Obok świątyni, w malowniczym wąwozie znajduje się wspaniała Kalwaria Warmińska, zbudowana w latach 1878-1894. Prace rozpoczął ks. Ferdynand Engelbrecht przy wsparciu Jana Mertena, który wcześniej odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Stamtąd przywiózł pomysł wybudowania w swojej wsi Kalwarii wzorowanej na jerozolimskiej. Co do długości i ukształtowania terenu, Kalwaria Warmińska wiernie naśladuje jerozolimską Drogę Krzyżową. 

   Wąwóz pod Kalwarię wykopano ręcznie wykorzystując przy tym niewielki jar ze strumykiem. Przez 16 lat budowy w pracach uczestniczyło około 70 tysięcy ludzi. Poświęcił kalwarię bp warmiński Andrzej Thiel w  piątek 18 maja 1894 roku.

       Wśród neogotyckich i neoromańskich kaplic Drogi Krzyżowej znajduje się grota Najśw. Maryi Panny z Lourdes. 

    Kaplica śmierci na krzyżu pełna symboliki. Odtwarza nie tylko scenę biblijną, ale mówi także o jej wymiarze duchowym.

    Po zakończeniu Drogi Krzyżowej ks. Marek Proszek, proboszcz i kustosz Sanktuarium, zaprosił pielgrzymów na herbatę, kawę i coś słodkiego do Domu Pielgrzyma.

Dziękuję Bogu za łaskę pielgrzymowania, a wszystkim uczestniczkom za miłą atmosferę. 

ks. Andrzej Ciućkowski